YIL: 2  /  SAYI: 24  /  Aralık-2008
Avrasya Yazarlar Birliği tarafından yayımlanmaktadır.

 

Çin'de Aytmatov Eserleri
Karmıştegin Makelek Ömürbay UULUN
Aktaran: Halit Aşlar
 
Çin okuru dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’u ilk olarak 1961’de, Çince yayınlanmakta olan Dünya Edebiyatı adlı dergide tefrika edilen “Cemile” ile tanıdı. O yıllarda henüz otuz yaşında olan Cengiz Aytmatov’a büyük ün getiren eserle ilgili Muhtar Avezov ve Luis Aragon’un yazdığı makalelerde büyük yankı uyandırmıştı. Bundan sonra Çin okuru Aytmatov’un eserleriyle ilgilenmeye başladı. Onun eserlerini birçok yayınevi çevirterek yüksek tirajla basmaya başladı. Bugün Çin okurunun kütüphanesine baktığımızda sadece tüm dünya okurlarının çok ilgisini çeken eserleri değil aynı zamanda kıyıda köşede kalmış en küçük hikâyelerin bile yer aldığı kitaplar bulabiliriz. 1960’dan 1990 ’a kadar Çin’de yayınlanmış Aytmatov eserlerini belirtelim:

1960 ’lı yıllarda yayınlanan eserleri:
1.Cemile,Dünya Edebiyatı Dergisi, 1961, Çince
2.Aytmatov Seçme Eserler. Çince yayınlanan bu eser Pekin Yazarlar Birliği tarafından basıldı.

1970 ’li yıllarda yayınlanan eserleri:
1.Beyaz Gemi, Şanhay Halk matbaası, 1973, Çince

1980 ’li yıllarda yayınlanan eserleri:
1.Yüz Yüze. Çince yayınlanan Sovyet Edebiyatı dergisinin 3. sayısında yayınlandı.
2.Aytmatov Seçme Eserler, iki cilt halinde 1980’de Pekin’de, Yabancı Halklar Edebiyat Yayınevi tarafından Çince basıldı. Bu külliyata şu eserler girdi: Cemile, Selvi Boylum Al Yazmalım, Deve Gözü, İlk Öğretmen, Toprak Ana, Kızıl Elma.
3.Beyaz Gemi, 1980 yılında Pekin’deki Milletler Yayınevi tarafından Uygurca olarak yayınlandı.
4.Aytmatov Seçme Eserler. 3.cilt. 1981’de Pekin Yabancı Halk Edebiyat Yayınevi Çince olarak yayınladı. Bu külliyata şu eserler girdi: Elveda Gülsarı, Çocuk ile Buluşma, Erken Gelen Turnalar, Babadan Kalan Tuyak, Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek.
5.Gün Olur Asra Bedel, 1982’de Şınhua Yayınevi tarafından Pekin’de Çince olarak yayınlandı.
6.Aytmatov Eserlerinden Seçmeler. Çince, 1984, Pekin. Yabancı Halklar Edebiyatı Yayınevi tarafından yayınlanan çalışmaya şu eserler girdi: Cemile, Elveda Gülsarı, Beyaz Gemi.
7.Cemile, Selvi Boylum Al Yazmalım, İlk Öğretmen, Toprak Ana’nın yer aldığı “Aytmatov Eserlerinden Seçmeler” adıyla Uygurca, 1984. Pekin’de yayınlanan eser Milletler Yayınevi tarafından basıldı.
8.Selvi Boylum Al Yazmalım. Seçme Eserler adıyla. 1985, Pekin, Çince. Halk Edebiyatı Yayınevi tarafından basıldı. Çalışmada şu eserler yer aldı: Selvi Boylum Al Yazmalım, İlk Öğretmen, Çocuk ile Buluşma, Babadan Kalan Tuyak.
...

»» Devamı Kardeş Kalemler 24. Sayı'da...