Kazakistan'da Yaşanan Sel Felaketi Vesilesiyle Açıklama

Kazakistan Cumhuriyeti son günlerde tarihte benzerine az rastlanır bir sel felaketi yaşamaktadır. 

Kazakistan coğrafyasının doğu, orta , kuzey ve batı bölgelerini etkileyen sel can ve mal kayıplarına sebep olmaktadır.

Öncelikle sel felaketinde vefat edenlere Alllah’tan rahmet ve yakınlarına ve bütün Kazak kardeşlerimize  geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Abay, Aktöbe, Kostanay, Pavlodar, Akmola, Aturav, Karaganda, Ulutav,  vilayetleri ile Kuzey ve Batı Kazakistan bölgelerinde etkili olan sel, kendine has özellikler taşımaktadır.

Yaygın olan sel ve su baskınları aşırı su gelmesiyle çevreye yayılır, kayıplara neden olur ve uzun olmayan bir süre içinde de sonlanır. Fakat Kazakistan’da yaşanan sel bundan çok farklı özellikler taşımaktadır. Uzmanlar bu yaşananların başlangıç olabileceğini ve 10-15 gün daha aşırı su gelişinin devam edeceğini bildiriyorlar.

Özetle teknik olarak yaşanan hadise şöyle oluşmaktadır: Kazakistan  topraklarında sonbaharda yağmurlardan sonra yaşanan aşırı soğuklarla toprak 1,5 metre derinliğe kadar donmuştur. Üzerinde de buzlu tabakalar bulunmaktadır. Baharla birlikte erimeye başlayan kar suları toprak tarafından emilemeyerek  sele dönüşmektedir. Bu durum Rusya içlerine doğru da uzanmaktadır. Önümüzdeki günlerde artan sıcaklarla durumun  daha da ağırlaşacağı tahmin edilmektedir. Bu yıl bölgeye aşırı kar yağması eriyen kar sularının her senekinden daha çok olacağını göstermektedir.

Kazakistan bütün imkanlarıyla bu büyük felaketle mücadele etmektedir. 

Kazakistan henüz uluslararası yardım çağrısı yapmamıştır ama Kırgızistan, hızla yardıma koşmuş arama kurtarma çalışmalarına destek vermektedir. Bu hassas ve kardeşçe tavrı için Kırgızistan’ı tebrik ediyoruz.

Türkiye başta olmak üzere bütün Türk Cumhuriyetlerini de yardım çağrısı beklemeden Kazakistan’a desteğe davet ediyoruz.

Bu vesileyle bütün Kazakistan halkına bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyoruz.