Kırgızistan’da Faaliyet Gösteren Tiyatro ve Sinema Salonlarının Sayısı Açıklandı

Kırgızistan’da 2 Kasım, “Kültür Alanında Çalışanlar Günü” olarak kutlanıyor...

Kırgızistan'ın Ulusal İstatistik Komitesi, 2 Kasım’da kutlanan “Kültür Alanında Çalışanlar Günü” dolayısıyla ülke genelinde faaliyet göstermekte olan tiyatro, sinema salonları, müze ve kulüplerin kısa tarihçesiyle birlikte sayısını açıkladı.

Kırgızistan’da Tiyatro

Kırgızistan'ın ilk halk tiyatrosu, 1918’de kurulmuştur. Karakol  öğretmenleri tarafından başlatılan bu atılım, 1920’de Pişpek ve Narın'da amatör tiyatroların kurulmasıyla devam etmiştir.

İstatistik kurumunun kayıtlarına göre, ülkede İlk profesyonel tiyatro ise, 1926’da kurulmuştur.

Şuan, ülke genelinde faaliyet gösteren 21 profesyonel tiyatrodan 10'u başkent Bişkek’te, 3’ü Oş’ta bulunurken, Jalal-Abad ilinde 2, Narın ilinde 2, Batken ilinde 1, Issık Göl ilinde 1, Oş ilinde 1, Talas ilinde de 1 tiyatro etkin faaliyetini sürdürmektedir.

Ülke tiyatroları 2022’de toplam 1736 yapıtı sahneye taşıyarak performans sergilemiştir.

Sanat tutkunlarınca en sevilen tiyatroların liste başında ise Cengiz Aytmatov Devlet Akademi Rus Drama Tiyatrosu, Bişkek ve Oş şehirlerinde faaliyet gösteren Kukla Tiyatroları, Toktobolat Abdımomunov Kırgız Milli Drama Tiyatrosu bulunmaktadır...

 

Sinema Salonları ve Müzeler

Ülke genelinde toplam 46 sinema salonu faaliyet gösteriyor. 2022’de beyaz ekranda  toplam 217000 seansın gerçekleştirildiği belirtilen İstatistik Komitesinin verilerine göre, 2022'de sinema salonlarını 2 milyondan fazla aşkın seyirci ziyaret etmiştir.

Başkent Bişkek’te 12 adet sinema salonu bulunuyor.

Pişpek’in Çınar Parkında ilk sinema makinesinin kurulduğu tarih ise Bolşevik İhtilali öncelerine dayanıyor...

2022 yılı itibarıyla, tarih, etnografi, tarih ve etnograf, tarihi ve imar, bölge tarihi, anıt, güzel sanatlar ve edebiyat müzeleri olmak üzere toplam 69 müze faaliyet yürütmektedir. Müzelerde, 332 bini aşkın tarih yadigari sergileniyor...

 

Kulüpler ve kulüp tipi kuruluşlar

2022 yılı verilerine göre, ülke genelinde 718 kulüp tipi kuruluşun faaliyet gösterdiği kaydedildi. Bunlardan yüzde doksanı köy ve kırsallarda bulunuyor.

Bununla birlikte, 3’ü filarmoni olmak üzere, toplam 6 konser topluluğu mevcuttur. 2022 yılı sonu itibarıyla toplukuklar tarafından toplam 172 konser programı icra edildi.

Toktogul Satılganov Kırgız Devlet Filarmonisinin konserleri ise en çok seyirci beğenisini toplayan program olarak kayıtlara geçti.

Toplam sayısı 49 olan kültür ve dinlenme parķın 16’ı başkent Bişkek’te bulunuyor.