3 Ekim Türk Dünyası Gününde Gençler Buluştu


 01 Kasım 2021


Avrasya Yazarlar Birliği, bu yıl 3 Ekim Türk Dünyası Gününü gençlik buluşması ile kutladı. 

Buluşmada bir konuşma yapan AYB Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu, “Türk Dünyası Gününün kendileri için özel önem taşıdığını söyledi. Türk Dünyası Günü, öncelikle Türk Dünyasının ilk ve tek ortak uluslararası bayramıdır. Elbette Ramazan ve kurban gibi dini, Nevruz gibi geleneksel bayramlarımız var ancak birlik motifleri taşıyan Türk uluslarının tek ortak günü, Türk Dünyası Günüdür. 2009 yılında Nahçivan’da imzalanan ve Türk tarihinde bir örneği daha bulunmayan anlaşmanın yıl dönümüdür bugün. Türk Devletleri tarihte ilk kez hiçbir devlete karşı olmadan yalnızca kendi aralarında birlik beraberlik ve işbirliğini artırmak için bir anlaşma imzaladılar. Bugünde bu anlaşmanın olumlu sonuçlarını birlikte yaşamaktayız. Bugünün bayram olmasını ilk duyuran ve talep eden teşkilat olarak Türk Dünyası Günü bizim için ayrıca anlamlıdır. Nitekim Kardeş Kalemler Dergimizin Kasım 2009 sayınının kapağı “ 3 Ekim Bayram Olsun” ifadesi ile çıkmıştı. Sonraki sayılarımızda da 3 Ekimin neden bayram olması gerektiği yönündeki yazılarımıza devam ettik. Ve Cumhurbaşkanlarımıza bu talebimizi ilettik. Nitekim Mayıs 2010 tarihinde toplanan Devlet Başkanları Zirvesinde de bu talebimiz karara bağlandı ve 3 Ekim Türk Dünyası Günü olarak ilan edildi.” Dedi. 

Gençlerin tanışmaları ve müzik dinletileri ile devam eden programda alınan kararla 10 Ekim günü UNESCO Somut Olmayan Miras Müzesine bir ziyaret düzenlendi. Etkinlikleri AYB Genel Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Tuzman koordine etti. 

Gençlerin talepleri ile AYB Gençlik buluşmalarının devam ettirilmesine karar verildi.

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 179. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 179. Sayı