Atölyemiz Ailemiz Oldu


 01 Nisan 2024

Adım Elmaz Yunusova. Kırım’da, Akmescit (Simferopol) civarında oturuyorum. 1996 tarihinde Simferopol Devlet Üniversitesi filoloji fakültesinin Kırım Tatar dili ve edebiyatı, Rus dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldum.

AYB Hikayecilik Atölyesine 2020 tarihinden itibaren katılmaya başladım. İlk derslerde Kırımlı biri olarak bayağı zorlanmıştım: hikâye yazmakta deneyimim az, eserlerimi Türkiye Türkçesi ile yazmalıydım. Fakat hürmetli hocalarımızın ağzından Cengiz dağcı, İsmail Gaspralı gibi ünlü insanlarımızın adını duymak son derece gurur vericiydi. Doğru yolda olduğumdan zerre kadar kuşkum kalmadı, bırakmamaya karar verdim.

Atölyedeki çalışmalar hikâyecilik yolunda çok iyi bir başlangıçtı. Derslerde kullandığımız metotlar detaylarına kadar düşünülmüş, özellikle pratik açıdan çok faydalıdır. Hocalarımızın eleştirileri kalemlerini yeni yeni sınamaya başlayanlar için ayrıca kıymetli olduğu kanaatindeyim. Hocalarımız her bir katılımcının startı için yürekten çabalarken güzel, anlamlı ve mühim olan kalıcı hikâyeler ile dergi ve kitaplarda yer alması için emek sarf ediyorlar. Bu sırada “Mürekkebi kurumadan” programımız ne kadar heyecanlı geçtiğini önemle kaydetmek isterim. Her katılımcı geniş dairede kendini tanıtır ve hikâyesini bizzat okur, anlatır, hikâyesine dair ilk fikirleri ile intibaları duyar. Yazılan hikâyeler kendisinin ilk okuru ve dinleyeni ile buluşur.

Sayın Yakup Ömeroğlu hocamızın yöneticiliğindeki Avrasya Yazarlar Birliği ve ona bağlı Hikâyecilik Atölyesi, “Kardeş kalemler” dergisi, “Bengü” yayınları ve bunun gibi diğer projeler Türk dünyasına açılan geniş bir penceredir. Katılımcıların tümü ise şu dünyayı tanımak hem kendisini, hem halkını, kültürünü başkalarına tanıtmak fırsatına nail olmaktadırlar. İşbu faaliyet farklı tarihi olaylardan ötürü uzaklaşmış kardeş halkların yeniden kaynaşmasına sebep olmaktadır.

Atölye çalışmaları sonucunda hikâyelerim “Kardeş kalemler” dergisinde, 2020 tarihinde “Kardeş sesler 2020. Türkiye-Kuray”, 2021 yılında “Balkanlar online yazarlık atölyesi” adlı ortak kitaplarda yer aldı. 2022 Ankara’da Bengü yayınlarında “Tataraş” hikâyeler toplamı yayınlandı. Bu kitabın dünya yüzünü görmesinde emeği geçen Yakup Ömeroğlu, Osman Çeviksoy, Ataman Kalebozan, Nurhan Buhan hocalarıma, ayrıca Bengü Yayınlarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. AYB Hikâyecilik Atölyesine katılan biri olarak çok şanslıyım. 

Yıllar devamında katılımcıları bir araya getirip usanmadan, sıkılmadan yazarlık konusunda bunca bilgi sahibi olmamıza çaba gösteren sayın hocalarımızın hepsine tüm samimiyetimle teşekkür ederim. Katılımcı arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Kaleminiz tükenmesin. İlham kuşu daima yoldaşımız olsun! AYB Atölyesi artık bir edebî aile oldu. Ailemize daha nice bereketli yıllar diliyorum!

 

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 208. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 208. Sayı