Avrasya Yazarlar Birliği Atölyeleri ve Düşündürdükleri


 01 Nisan 2024

“Avrasya Yazarlar Birliği” atölyeleri, uzakları yakın eden “Türk Birlikçi” muhteşem bir projedir. 

Türk’ün ruh kökünü diriltecek bu atölyelerde yazma kabiliyeti yüksek Asya’nın bozkır çehreli çocukları, Türk Dünyasının ortak edebiyat dergisi “Kardeş Kalemler’de çiçek açacak, eserleri Bengü yayınevinde kitaplaşarak Altaylardan Tuna’ya ulaşacaktır. 

“Özbek, Türkmen, Uygur, Tatar ve Azer’in bir boy olduğunu; Karakalpak, Kırgız ve Kazak’ların bir soy olduğunun” farkına bu atölyelerde varacaklar, büyük Türklük çınarının dalları olduklarının şuuruna ulaşacaklardır.

Büyük Turan coğrafyasına dağılan Türk çocukları arasında gönül köprüleri bu atölyelerde kurulacak, yarının büyük Türk hikâyecileri, romancıları bu atölyelerde yetişecektir.

Bizim çağrımız, yeryüzüne dağılmış dört yüz milyonluk Türk dünyasını bir aşk ekseninde ortak iletişim dilimiz “Türkiye Türkçesi’nde buluşturmayı hedefleyen bir çağrıdır.

Turan’a giden yol budur ve Turan böyle kurulur. 

 Bu kutlu yolda Nazlı Ülkü’yü karşılıksız seven Türk Edebiyatının kahramanlarından Asya çehreli Yakup Ömeroğlu’nu, yüreğinde Ergenekonlu düşler taşıyan edebiyatımızın zarif kalemi Osman Çeviksoy’u ve yedi kat göklere laleler eken bilge hatunlar Ataman Kalebozan ve Nurhan Buhan’ı yürekten  kutluyorum.

Turan’ın gök gözlü çocukları, Türk’ün ihtişamlı günleri yakındır:

“Eğer vurup borana dağlardan akacağım,

Hışmımdan boz başaklar dalgalanacak gene.

Çelikten kanatlarla göklere çıkacağım.

Başımda dolun aylar dalgalanacak gene.”(Yetik Ozan)

 

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 208. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 208. Sayı