Avrasya Yazarlar Birliği’nde Yazmak Dünya İle Konuşmaktır


 01 Nisan 2024

Yazmak, kelimelerin sahibi olmak, insanlığın en değerli hazinelerinden biridir. Paylaşmaya, anlaşılmaya, aynı duyguları hissetmeye olan açlığımızı gideren, bizi aydınlatan bir güçtür. İlimle örülmüş yollar, kalemin ışığında aydınlanarak karşımıza çıkar. Bu yollar, hikâyelerle dolu olan, bizi ileriye taşıyan kalem kardeşliği yolu olarak tanımlanabilir.

Ben de, iki bin on yılında bir kere adım attığım Avrasya Yazarlar Birliği’nde geri dönmek istemeyeceğim bir yolculuğa çıkmış oldum. Dünyaya doğru uzanan kelimelerin eşliğinde kurulan dostluklarla yola devam ettim. 

Avrasya Yazarlar Birliği’nde yazmak, dünyayla konuşmamı sağladı. Avrupa, Kırım, Romanya, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Makedonya, Kosova, Arnavutluk ve Türkiye ile konuşmamı sağladı.  Duygu, düşünce ve hayallerimi, Türkçemiz ile paylaşmanın en güzel yolunu açtı bana. 

Kalem yollarımın açıldığı buralarda kelime sahibi olmak emek istedi. Adanmışlık istedi. Sabır istedi. Uykusuz geceler istedi. Sonuç istedi. Okunup beğenilmek istedi. Eleştiri istedi. Destek istedi. Kalem en çok da yazmaya devam etmek istedi. 

Yazmaya devam ederken aynı anda hem Osman ÇEVİKSOY Hocamın öğrencisi hem de Balkanlar’ın hocası olmanın keyfini verdi bana. Nurhan BUHAN Hocamızla birlikte yürümenin iç huzurunu verdi. Başkanımız Yakup ÖMEROĞLU’ nun otağında kelimelerle örülü olmanın konforunu verdi. Bu yolculuğun değeri benim için büyüktür. Çünkü bu yolculuk, AYB ’ye adım attığım ilk günden şu güne kadar geçen on dört yılımın içinde ziyan olmamış günler verdi bana.

Bu yüzden, bu yoldan geri dönmek istemiyorum ve yukarıda yazdığım kalem dostlarımla hep ileriye doğru ilerlemek istiyorum.

Sevgi ve selamlarımla…

 

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 208. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 208. Sayı