Bir Kelime Alışverişi


 01 Nisan 2024

Hikâyeler, duygularımızı aktaran güçlü bir iletişim aracıdır. Avrasya Yazarlar Birliği Yönetim Kurulunda, çevrim içi atölye fikri ortaya çıktığında Kırım, Romanya, Arnavutluk, Kosova, Kuzey Makedonya arasındaki bağlarımızın, hikâyeler eşliğinde daha görünür olacağını, bir şekilde daha da güçleneceğini düşündük. Öyle de oldu. 

Atölyeye katılan yazarlarımızın hikâyelerinde, renkli ve zengin bir mozaik olan Balkanların kültürel mirasları paylaşıldı, tarih kelimelerde kendine yer buldu, gelenekler, değerler gelecek kuşaklar için aktarılmaya hazır hale getirildi.  Bu kuşağa emanet edilen miraslar paragraflarda yaşatılıp bugünümüzde paylaşıldı. Görünürde bu sadece bir kelime alışverişiydi ama bu kelime alışverişi, kalemleri zenginleştirdi ve birbirimize olan yakınlığımız kuvvetlendi. 

Balkanlar ve Türkiye'nin zengin kültürel mirasıyla bir araya gelen yazarlar, hikâyeleriyle bir sevgi örgüsü oluşturdu. Bence bu benzersiz bir durum.

Ayrıca yazmak, ciddi bir uğraştı, disiplin gerektiriyordu. Bir yazarın özverili olması ve zamanını kelimelerle geçirmesi gerekiyordu. Çünkü yazmak sadece bir yetenek değil, aynı zamanda bir sanattı ve bu sanatı ustalıkla icra etmek için de disiplin şarttı. Bu disiplini özveriyi yakalayan yazarlarımız güzel eserler verdiler.

Tek tek isimlerini sayamayacağım hikâyelerini okuyacağınız Balkanlardan, Kırım’dan, Özbekistan’dan, Kazakistan’dan, Türkmenistan’dan, Azerbaycan’dan ve Türkiye’den katılan bu özel yazarlarımızın kalemlerini tebrik ediyorum. Birlikte daha da büyüyeceğimiz, güzel kelimeler biriktireceğimiz, dostluklarımızı iyice perçinleyeceğimiz başka hikâyelerde buluşmak dileğiyle…

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 208. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 208. Sayı