“Dombıra” Kitabı Ankara’da


 01 Kasım 2021


23 Ekim 2021 tarihinde 16. Ankara Kitap Fuarı çerçevesinde, Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. Yıldönümü vesilesiyle Kazakistan Büyükelçiliği, Prof. Dr. Orhan Söylemez, Ayabek Bayniyazov ve Şapagat Jalmanov tarafından Türkçe’ye çevrilen “Ozanların Gözüyle/Sözüyle Dombıra” kitabının tanıtımını gerçekleştirdi.

Etkinliğe Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, yazar Prof. Dr. Ayabek Bayniyazov, Doç. Dr. Cemile Kınacı, Ankara’daki üniversitelerin akademik kadrosu, medya temsilcileri, Kazak-Türk öğrenciler ve Kazak diasporasının temsilcileri katıldı.

Büyükelçi Saparbekuly, Kazak çalgısı “Dombıra” nın atalarımızdan miras kalan ve çok eski zamanlardan beri halkımızla birlikte yaşayan milli bir değerimiz olduğunu söyledi.

Ayrıca Büyükelçi, Temmuz ayında Büyükelçilik, Ulusal Dombıra Günü ile bağlantılı olarak birkaç gün boyunca önemli etkinlikler düzenlediğini bildirdi. Prof. Dr. Orhan Söylemez, Kazak halkının en değerli sazını anlatan kitabını Türk okurlarının da çok seveceğinden emin olduğunu ifade etti.

Yazar Prof. Dr. Orhan Söylemez, “Dombıra” kitabında, asıl amacın büyük Kazak ozanları Süyünbay ve Jambıl’ın Kazak halkının büyük sazıyla seslendirdiği şarkı ve şiirleri Türk okurlarına ulaştırmak olduğunu söyledi.

Kazakistan’daki Aytıs’ın (atışma) çok etkileyici ve anlamlı olduğunu, eski geleneklerin modern zamanlarda da devam etmesinin büyük bir başarı olduğunu kaydetti. Türk okuyucuları Kazak halkının geleneksel çalgıları ve şarkılarıyla tanıştırmaktan büyük bir onur duyduğunu belirtti.

Prof. Dr. Ayabek Bayniyazov, Kazakistan Halk Sanatçısı Roza Rımbaeva’nın seslendirdiği dombıra ile ilgili şarkının dombranın tüm özünü ve karakterini verdiğini kaydetti. Eserin sayesinde Türk okuyucuların dombırayı çok iyi tanıyacaklarını söylediler.

Etkinliğin sonunda bir Türk vatandaşı, Ankara Üniversitesi öğrencisi kendi şarkısını icra etti ve Kazak seyirciler tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. Ayrıca etkinlik, Ankara’da üniversitede okuyan Kazak bir öğrencinin Jambıl’in bestesi ve şarkısının icrası ile sona erdi.

Toplantının sonunda Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi kitap yazarlarına hatıra hediyeleri takdim etti.

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 179. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 179. Sayı