EDİTÖRDEN


 01 Kasım 2023


Sevgili Okuyucu;

Kardeş Kalemler Dergisi olarak, Kazak polisiye roman türünün kurucusu  yazar, gazeteci, devlet adamı Kemel Tokayev’in doğumunun 100. yılı anısına, elinizde bulunan özel sayıyı yayınlamaktan büyük memnuniyet duymaktayız.

Avrasya Yazarlar Birliği Bengü Yayınları olarak yazarın oğlu ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Jomart Tokayev’in kaleme aldığı Babama Dair isimli eserin 22 Eylül 2023 günü İstanbul Üniversitesi Rektörlük salonunda tanıtım toplantısı yapıldı.

Kazakistan Farabi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Janseyit Tüymebayev ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Osman Bülent Zülfikar’ın da katılımı ile yapılan tanıtım toplantısı ve “Kemel Tokayev: Devlet Adamı, Meşhur Yazar, Tanınan Gazeteci” Uluslararası Konferansı Kemel Tokayev’in doğumunun 100. Yılı ile ilgili Türkiye’de yapılan ilk faaliyet olarak tarihteki yerini aldı.

Babama Dair kitabı ile bir oğulun babasına karşı evlatlık borcunu nasıl idrak ettiğinin görülmesi, olgun bir tevazu ve insanî erdemlerle babasının ve ailesinin hayatını değerlendirmelerini anlamak için örnek bir eser.

Babası ile ilgili Çocukluk ve Gençlik Yılları, Savaş, Edebiyata Uzanan Dikenli Yol, Kemel Tokayev’in Yaratıcılığı Üzerine Kemel Tokayev ve Onun Çağdaşları başlıkları ile beş ve asil bir Kazak kadını annesini anlattığı Ana bölümünden oluşuyor. 

Kemel Tokayev’in hayatından çizgilerin yansıtıldığı fotoğraf albümü ise kitaba ayrı bir anlam katıyor.

Dünya tarihinde emsali zor görülür açlık şartlarında yetişip yine dünyanın en ağır savaşlarından birinde cepheye giden gencin, azmi ve kararlılığı ile elde ettiği başarılar eseri okuyanları etkilemektedir.

Babama Dair kitabı, bir yazarın hayat hikayesi ile birlikte Kazak toplumunun yaşadığı tarihî dönemlerden de kesitler sunmaktadır. Bu kesitlere dikkatli eğildiğimizde yazar Kemel Tokayev’in kişisel başarılarının yanı sıra Kazak toplumunun mücadele azmine ve Kazak kültürünün insanları ayakta tutma gücüne hayran olmamak mümkün değildir.

Babama Dair kitabının Türkiye’de tanıtımının yapıldığı günlerde Azerbaycan’da da Kemel Tokayev ile ilgili bir toplantı yapıldı.

Yazarın eserleri Türkiye’de ve başka ülkelerde de yayınlanmaktadır. 

Bu faaliyetlerle Türk okuyucusu, yazar Kemel Tokayev’i ve onun hayatı ile birlikte Kazak toplumunun yaşadığı zorlu mücadeleleri de yakından tanıyacak ve bugünkü Kazakistan’ın başarıları önünde saygıyla tazim edecektir.

Bu vesileyle yazar, gazeteci ve devlet adamı Kemel Tokayev’e bir kez daha rahmet diliyor, özel sayımızın hazırlanmasında katkı sunan bütün yazar ve çevirmenlerimize, böyle bir sayı hazırlamayı teklif eden ve ciddi destekler sağlayan Malik Otarbayev’e şükranlarımızı sunuyoruz.

 

 

 

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 203. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 203. Sayı