Editörden


 01 Temmuz 2024

Sevgili Okuyucu;

Türk dünyasının ortak edebiyat dergisi Kardeş Kalemler’in yeni sayısıyla sizleri selamlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu sayımızda da her zaman olduğu gibi hem Türk dünyasının farklı köşelerinden hem de edebiyatımızın eski ve yenilerinden bir demet oluşturarak huzurlarınıza geldik.

Dergimizin sayfalarında bir yandan Azerbaycan ve Türk Dünyası edebiyatının klasiği Ali Ekber Sabir, Uygur ve Türk Dünyasının büyük şairi Ötkür hakkında yazılar yer alırken diğer yandan genç şairlerin eserlerini de sizlere sunuyoruz.

Bu tarihî akış günümüzde de devam ediyor.

Dünyanın dört bir yanına dağılmış Türk kültürü yeni genç yazar ve sanatçılar yetiştirmeye devam ederken hayatlarını bu yüce millete hizmete adamış şahsiyetlerimiz de aramızdan ayrılıyorlar.

Geçtiğimiz ay Azerbaycan’dan değerli bilim adamı, ömrünü Türk Dünyasına adamış değerli insan Prof.Dr. Ramis Asker’in vefat haberi geldi. Ramis Asker ilk sayılarından itibaren Kardeş Kalemler Dergisinde telif ve çeviri eserleri yayınlanan kıymetli kalemlerdendi. Daha Şubat sayımızda Prof.Dr. Nizami Caferov’un onun 70. Yaşı dolayısıyla yazdığı yazıyı yayınlamıştık. Türkmen, Özbek, Kazak, Tatar ve Türk edebiyatlarından nice eserler çeviren Ramis Asker, bu yıl yazılışının 950. Yılını kutladığımız Divanü Lugatit Türk adlı dev eseri Azerbaycan’da yayınlamak şerefine erişmişti. Bu büyük işinden dolayı Avrasya Yazarlar Birliği olarak kendisine bir ödül de takdim etmiştik. Geçtiğimiz ay gelen vefat haberiyle üzüldük.

Bu ay Türk dünyası için bir büyük yıldız da Kazakistan semalarından kaydı. Kazak edebiyatının klasiklerinden Muhtar Avezov’un oğlu, Kazak millî ruhunu ayakta tutan Jas Tulpar teşkilatının kurucusu, bilim adamı Prof.Dr. Murat Avezov vefat etti. Jas Tulpar Teşkilatının kuruluşunun 50. Yılı dolayısı ile kaleme alınan ve Türkçeye Genç Tulpar adıyla çevrilen eserini Bengü Yayınları arasında yayınlamıştık. Arzu edenler Murat Avezov’un daha Sovyet döneminde Kazak millî ruhu için nasıl kahramanca mücadele ettiğini bu eserden okuyabilirler. Vefatı Türk dünyası için büyük kayıp oldu.

Bu ay içerisinde bizleri derinden sarsan bir vefat haberi de Ankara’dan geldi. Ömrünü Türk dünyasına adamış dava adamlarından, Avrasya Yazarlar Birliği’nin kuruluş yıllarında, Birliği ayağa kaldırmak için büyük hizmetleri olan dostumuz ve kardeşimiz Tayfun Tanju Kara, ansızın aramızdan ayrıldı. Tanju kardeşimi 40 yıldır yakından tanıyorum. Bu 40 yılda o istikametini hiç değiştirmedi ve her seviyede Türk Dünyası için çalışmalarına devam etti. Türk Dünyası için büyük kayıp oldu.

Mekanları cennet olsun! Türk Dünyasının başı sağ olsun!

İnanıyoruz ki bu bayrak yeni nesiller tarafından devralınarak istikametine devam edecektir.

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 211. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 211. Sayı