Eserleri ve Öğretileri ile Türk Kültürüne Yön Veren Abay’ın Adı Daima Yaşasın


 01 Şubat 2020


2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş şehrinde yapılan TÜRKSOY daimi Konseyi Toplantısında Kültür Bakanları iki önemli karar alınmıştır. Bunlardan ilki Özbekistan’ın kadim şehri Hive’nin 2020 yılı için Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi, ikincisi ise yine 2020 yılının doğumunun 175. yılında büyük Kazak şairi ve düşünürü Abay Kunanbayev Anma Yılı olarak ilan edilmesidir.

Bu büyük Türk bilgesinin daha yakından tanınmasına ve daha iyi anlaşılmasına imkân sağlayacak etkinliklerin açılışı mahiyetindeki konser Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının eşliğinde Türk Dünyasın’dan gelen solist sanatçıların katılımıyla Ankara’da düzenlendi. Abay’ın kendisi tarafından yazılan ve bestelenen eserlerinden oluşan repertuar Ankaralı sanat severlerin büyük beğenisini aldı ve sanatçılar konser sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.

Ankara’da düzenlenen “Abay Kunanbayev Anma Yılı” açılışıyla eş zamanlı olarak 36’ncısı düzenlenen Saraybosna Kış Festivali’nin resmî açılış konserinde ulu atamız Abay’ın unutulmaz eserleri Bosna Hersekli sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Saraybosna’nın tarihî Millî Tiyatro binasında Türk Dünyası’nın solistlerine Türkmenistanlı şefin yönettiği Saraybosna Filarmonisi eşlik etti. Bu unutulmaz konserin ardından ise ertesi gün Boşnak Enstitüsünün konser salonunda Saraybosnalı sanatseverler piyano eşliğinde Orta Asya’nın bozkırlarında unutulmaz bir yolculuğa çıktılar.

10 Şubat 2020 tarihinde Belgrad’ta bulunan Kolarac konser salonunda piyano, dombra ve kanun gibi klasik ve geleneksel müzik enstrümanları eşliğinde solist sanatçıların katılımıyla doğumunun 175. yılına ithafen Türk Dünyası Opera Yıldızları konseri Yunus Emre Enstitüsünün destekleriyle düzenlendi.

Teşkilatımızın 2020 yılını Kazak aydını, düşünürü ve edebiyatının öncülerinden olan Abay’a ithaf etmesi vesilesiyle Uluslararası Türk Akademisi tarafından Bakü Devlet Üniversitesinde (BDÜ) bir tören düzenlenmemiştir. Düzenlenen etkinliğe, Türk dünyasından çok sayıda, bilim, sanat ve edebiyat insanı katıldı.

Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’in ifadesiyle “Abay’ı tanımak Kazakistan’ı, Kazak halkını tanımaktır.” yani bizi Türk dünyasını tanımaktır. 2020 Abay’ı Anma Yılı münasebeti ile çok farklı ülkelerde düzenlenecek programlarla Abay Kunanbayev’in yaşantısını, eserlerini, öğretilerini, yani özünde Türk kültürünü dünyada tanıtmış olacağız.

Ancak şunu hiç hatırımızdan çıkarmayalım ki tanıtmak için önce tanımak, özümsemek ve yaşamak lazım. Bu noktada da Cengiz Aytmatov’un Abay’ın dünya edebiyatındaki yerini belirttiği şu sözüne kulak vermemiz gerekiyor. “Avrasya ölçeğindeki yüce şahsiyet Abay sayesinde hayatımızı ölçüyor, tarihimizi tartıyoruz.”

Abay, dünyayı bir göle, zamanı esen yele ve zaman yelinin dünya gölünde oluşturduğu dalgaları ise insanlığa benzetmişti. İlk dalgaları ağabey, sonraki dalgaları ise kardeşler olarak betimlemişti. O, ulu insan bizim ağabeyimiz olduğu için, bize öncülük ettiği için mutluyuz, gururluyuz, hoş bahtız.

Eserleri ve öğretileri ile Türk Kültürüne yön veren Abay’ın adı daima yaşasın, hoş sedası gök kubbede daim olsun…

Ruhu şad olsun…

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 158. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 158. Sayı