Kazakistan’ın Konuk Ülke Olarak Yer Aldığı 16. Ankara Kitap Fuarı Başladı


 01 Kasım 2021


Ankara Ticaret Odası Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda Avrasya Yazarlar Birliği, Bengü Yayınlarından çıkan eserlerle okurlarıyla buluşuyor.

Birçok yazarı ve yayıncıyı okurlarıyla buluşturan Ankara Kitap Fuarının bu yıl 16.’sı düzenleniyor. Çıkardığı yayınlarla Türk Dünyasına köprü kuran Avrasya Yazarlar Birliği, Bengü Yayınlarından yeni çıkan eserlerin tanıtım toplantısını gerçekleştiriyor. Fuarın 2. Gününde ‘Ozanların Gözüyle/ Sözüyle Dombıra’ adlı eserin tanıtımı yapıldı. Tanıtım toplantısına kitabın yazarlarından Orhan Söylemez, Ayabek Bayniyazov, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Apzal Saparbekuly katıldı.

Kitap hakkında değerlendirmede bulunan Apzal Saparbekuly, kitabın Dombıra çalgısının tanınmasında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, “Dombıra’nın gövdesi ağaç olsa bile o bir ağaç değildir. Ezgilerin süzülüp geldiği bir pınardır. Elinizde tuttuğunuz bu kitapta Kazak yazarlarının ve şairlerinin Dombıra hakkındaki şiirleri, Dombıra’ya olan sevgileri, hisleri yer almaktadır.” dedi.

Kitabın yazarlarından Orhan Söylemez, Dombıra’yı Kazakistan’ın özgürlüğünün, bağımsızlığının bir sembolü olarak gördüğünü, okurların da kitapta bunu göreceğini belirtti.

Kitabın diğer Yazarı Ayabek Bayniyazov, Kazak yazarlarının Dombıra’ya kendi açılarından baktığını, dolayısıyla her şiirin farklı hisler barındırdığını dile getirdi. Bayniyazov kitabın, Türkiye’de Dombıra hakkında merak edilen birçok soruya yanıt verdiğini ayrıca Dombıra ile ilgili araştırmalara kaynaklık edeceğini vurguladı.

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu ise, Arslanbek Sultanbekov’un Dombıra şarkısının Türkiye’de çok sevildiğini, bu kitapta da Orhan Söylemez’ in emekleriyle hazırlanmış Kazak ozanlarının, yazarlarının gözüyle Dombıra’ya yazılan şiirlerin yer aldığını belirtti. Yoğun ilgiyle takip edilen toplantıda kitaba adını veren Dombıra’da icra edildi. Tanıtım toplantısı imza ve fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 179. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 179. Sayı