“Kolomb Dönemi Öncesi “Amerikan Kızılderilileri”nin Altay Kökenleri” Kitabının Tanıtımı Programı Gerçekleşti


 01 Kasım 2021


Toplantıya Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet TAŞAĞIL, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, diplomatlar, akademisyenler ve üniversite öğrencileri katıldı.

Programda konuşma yapan Kazakistan Cumhuriyeti Diplomatik Hizmetinin Onurlu emektarı Prof. Dr. Adil Ahmetov Kristof Kolomb zamanından binlerce yıl önce Amerika kıtasına göç eden Proto-Türklerin antropojenik doğasının bilimsel çalışması hakkında bahsetti. 

Bu eser 30 yıllık bir araştırmanın sonucu olduğunu vurgulamak gerekir. Kitap, 40.000 yıl önce Altay’dan ayrılan atalarımızın Buz Devri’nin sonunda Asya ve Amerika arasında ortaya çıkan Bering Boğazı boyunca “Yeni Dünya”ya ilk yerleşenlerden biri olduğunun tartışılmaz bilimsel kanıtlarını özetliyor.

Uluslararası Onursal Yazar, Prof.Dr. Adil Ahmetov, Kazakistan Bağımsızlığının 30. yıl dönümünü kutladığını ve bu yıl içinde Türkiye ile Kazakistan arasında sadece diplomatik ilişkilerin değil, siyasi, ekonomik ve kültürel bağların da geliştiğini kaydetti.

Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Tashagil, Kazakistanlı yazarların eserlerinin Türkçe’ye çevrilmesinin iki ülke arasındaki kültürel ve insani ilişkilerin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Adil Ahmetov’un kalem aldığı “KOLOMB DÖNEMİ ÖNCESİ “AMERİKAN KIZILDERİLİLERİ”NİN ALTAY KÖKENLERİ” kitabı sadece Kazak araştırmacıları değil , tüm Türk Dünyası araştırmacıları için önemli eser olduğunu belirtti.

Toplantının devamında söz alan Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Prof. Dr. Adil Ahmetov hakkında “Bu kadar yoğun gündeminin içinde Adil Ahmetov’un bilime zaman ayırabilmesi açıkçası büyük takdire şayandır. Bu yönüyle de Ahmetov bizim için örnektir. Bu sene 30. yıldönümünü kutlamakta olduğumuz bağımsızlığımızın pekişmesinde ve Kazakistan’ın uluslararası toplumun etkin bir üyesi olarak oluşmasında Adil Ahmetov’un büyük katkısı olduğunu kaydetmeliyiz. Kendisi de diplomasiye atılarak, Kazak dış politikasının temelinin oluşmasına katkı sunmuştur” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında, kitap hakkında bahseden Büyükelçi Saparbekuly, “Kazakistan için bu eserin önemi şuradan kaynaklanmaktadır ki, 1990’lı yılların başlarında, henüz Kazakistan’ın bir devlet olarak ayakta kalıp kalamayacağı tartışılırken, Ahmetov Kazakların Avrasya kıtasının içinde sıkışıp kalmış küçük bir ulus olmadığını, aksine Pasifikten Akdeniz’e kadar uzanan büyük coğrafyada yaşayan büyük bir ailenin bir parçası olduğunu ve dahası Amerika’daki Kızılderililerle akraba olduğunu hatırlatarak ve bu konuda sürekli makaleler ve kitaplar yazarak Kazak halkının özgüveninin yeniden kazanılması için çok emek harcamıştır” dedi.

Toplantı ardından, kitabın yazarı Adil Ahmetov’un imza töreni gerçekleşti. Kazakistan Ankara Büyükelçi tarafından yazara plaket takdim edildi.

Bildirmek isteriz ki, Kazakistan Ankara büyükelçiliği tarafından hazırlanan Prof.Dr. Adil Ahmetov’un “Kolomb Dönemi Öncesi “Amerikan Kızılderilileri’nin Altay Kökenleri” kitabı Bağımsızlığımızın 30. Yıldönümüne adanmıştır. Türkiye Türkçesine kazandıran Dr. Dinmukhamed Ametbek olup, Panama Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır.

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 179. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 179. Sayı