Özbekistan ve Kazakistan’dan Esintiler Konseri


 01 Kasım 2021


Özbekistan Devlet Filarmonisi Taşkent Şubesi sanatçıları ve Lara Rysbay (Kazakistan)’ın yer aldığı Özbekistan ve Kazakistan’dan Esintiler Konseri Etimesgut’da düzenlendi. Etimesgut Belediyesi ve Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) işbirliğiyle Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konsere TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı, Etimesgut Belediyesi’nin Türk cumhuriyetleri arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendiren çalışmalarından büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: ‘’Dili, tarihi ve kültürü ortak olan halklar arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmeyi, ortak kültürümüzü yaşatmayı kendisine temel amaç edinmiş olan Etimesgut Belediyesi, bu doğrultuda birçok projeye imza atmış, teşkilatımız ile iş birliği çerçevesinde hayata geçirdiği festival, konser ve bilimsel çalışmalarla Türk kültürünün uluslararası düzeyde benimsenmesine ve yaygınlaştırılmasına önemli katkılar sunmuştur. Tüm bu çalışmalar için huzurlarınızda Başkan Enver Demirel’e teşekkür ediyor, salonumuzu dolduran değerli sanatseverlere keyifli bir akşam diliyorum.’’ 

Etkinlikte konuşan bir başka isim Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş oldu. Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş: “Ankara ziyaretimde Enver Başkan belediyenin yaptığı Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nı gezdirdi. Birçok ülkeye gittim müzeler gördüm ancak bu müze gerçekten çok güzel olmuş. Tarihimizi çok iyi anlatmış. Müzeye Bursa’dan kafilelerle çok ziyaretçi gelecektir. Ankara’ya gelenler Anıtkabir ve bu müzeyi görmeden ziyaret etmeden gitmemeli. Bu akşam inanıyorum ki keyifli bir konser izleyeceğiz. Emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.

Etkinliğin ev sahibi Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ise, Türk kültür ve sanatına Etimesgut Belediyesi olarak sahip çıktılarını ifade ederek çıkmaya çalıştıklarını ifade ederek, “2020 Kültür Başkenti Özbekistan’ın Hive şehrinde düzenlenen TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 38 Dönem Toplantısı’nda dinlediğimiz sanatçılarımızı Etimesgutlu hemşehrilerimizle buluşturduk. Çok güzel bir konser verdiler. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Başkan’a da müzemizi ziyaretleri ve etkinliğimize katılımları için teşekkürediyorum. 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa’yı da tebrik ediyor, başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Konserde Özbekistan ve Kazakistan’dan şarkıların yanı sıra Türkçe şarkı ve türküler de seslendirildi, dans gösterileri sunuldu.

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 179. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 179. Sayı