Türk Yüzyılının Yazarları


 01 Nisan 2024

“Damlaya damlaya göl olur”

“Damlaya damlaya göl olur.” demiş atalarımız. Biz de yola çıkarken öyle düşündük: Damlalar gölümüzü oluşturacak, önce etrafını, daha sonra bütün bölgeyi yeşertecek diye. 

Damla damla gelen su sel yapmaz, etrafını yıkmaz. Tam tersine ferahlatır ve bereket getirir.

 İşte bizim bu gençlerimizi bu yüzdendir damlalara benzetiyorum. Bereket dolu, hayat dolu damlalara. İstekli ve azimliler. Hevesleri anlık değil, mücadeleci ve uzun soluklu.

 Bir Üsküp’ten, bir Ankara’dan gelir sesleri. Bir ana dilinde, bir ülke dilinde okunur yazdıkları. Fuarlarda onların kitapları tanıtılır, okutulur, beğenilir. Okullarda bile resmi olarak onların eserleri tavsiye edilir. Çocuklar Yörük masallarını okumak istiyor büyük bir heyecanla. Üsküp depreminin hikayesini, futbolcularımızın hayat hikayesini duymak istiyor genç nesillerimiz. 

Gurbet elinde bile, İtalya’da, Almanya’da kalemi bırakmayan kalem erbabımız var. Çocuk yetiştiren yürekli annelerimiz. Asımın neslini yetiştiren genç ve bilinçli öğretmenlerimiz. 

Saymakla bitmiyor Türk Yüzyılının Yazarlarının özellikleri. Balkanlar Online Yazarlık Atölyesi olarak bilinen, Balkanlarda genç yazar ve şair yetiştirme sürecinde Avrasya Yazarlar Birliği hocalarının da özverilerini ve katkılarını burada belirtmeden geçemeyeceğim. Güzel sonuçlar alınınca herkes memnun, herkes sahiplenmek ister. Ama asıl iş büyük bir azimle çalışan değerli öğretmenlerimiz ve öğrencileridir. Şanslı bir genç nesil geliyor. Ankaralı hocalardan, deneyimli yazarlardan ders alan ve bunun hakkını veren genç nesil. Hep birlikte de başarılara imza atan genç nesil. 

Bizler Avrasya Yazarlar Birliği ve Balkan Yazarlar Birliği olarak bu durumdan sadece memnun olabiliriz, gururlanabiliriz. Burada baştan itibaren bizleri kayıtsız şartsız destekleyen TİKA’ya teşekkürlerimizi sunarım. İki kez 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı etkinliklerinde Türkiye ve Makedonya devlet temsilcilerinin en üst düzey katılımları ile gerçekleşen programlarında bu genç filizlerimize yer veren MATÜSİTEB’i ayrıca alkışlıyorum. 

Türk Yüzyılının Yazarları, damlaya damlaya geliyor. Başarıları daim olsun. 

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 208. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 208. Sayı