Türkiye’de “Kazygurt Öyküleri” Kitabının Tanıtımı Yapıldı


 01 Kasım 2021


23 Ekim 2021 tarihinde 16. Ankara Kitap Fuarı çerçevesinde ünlü Kazak yazar, “Jalın” yayınevinin baş editörü, “Parasat” dergisi birinci yazı işleri müdür yardımcısı, “Alaş” edebiyat ödülü sahibi “Ak Yelken” dergisinin yazı işleri müdürü Nurgali Oraz’ın “Kazgurt Öyküleri” kitabının tanıtımı gerçekleşti.

Etkinliğe kitap yazarı Nurgali Oraz, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kültür ve Spor Bakanlığı Danışmanı, yazar, çevirmen Malik Otarbayev, yazar Baurjan Karagyzuly ve Prof. Dr. Ayabek Bayniyazov, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Prof. Dr. Orhan Söylemez ve Doç. Dr. Cemile Kınacı, ayrıca Ankara’daki üniversitelerin öğretim üyeleri, medya temsilcileri, Kazak ve Türk öğrenciler ve Kazak diasporasının temsilcileri de katıldı.

Büyükelçi Abzal Saparbekuly, uluslararası ilişkiler açısından ülkeler arasındaki edebi ilişkilerin her zaman ön planda olduğunu, çünkü edebiyatın insanların birbirini daha iyi tanımasının temel aracı olduğunu söyledi. Büyükelçi Abzal Saparbekuly Kazakistan’ın Bağımsızlığının 30. Yıldönümünde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümü arifesinde, kültürün Kazak-Türk ilişkilerinin gelişimine önemli katkı sağladığını kaydetti. Siyaset ve ekonomi alanındaki araştırmalarla birlikte en büyük ve uzun vadeli başarının kültürel bağlarla elde edildiğini dile getirdi. Konuşmasının devamında Büyükelçi Saparbekuly, Nurgali Oraz’ın çalışmaları hakkında da fikir bildirdi.

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Nurgali Oraz’ın günümüz Türkçesine çevrilen eserinin tarihi açıdan önemli olduğunu söyledi. Ömeroğlu bu eserin Türk okuyucuların kalbine gireceğine olan inancını dile getirdi.

Ayrıca Doç. Dr. Cemile Kınacı, Kazak edebiyatının en ünlü temsilcilerinden Oraz’ın eserlerinin kendi türünde manevi değerli olduğunu söyledi. Oraz, bugün kitabının tanıtımında okuyucularıyla buluşmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, eserinin Türkçeye kazandırılmasında destek olan Kazakistan Ankara Büyükelçiliği ve Avrasya Yazarlar Birliği’ne teşekkür etti.

Toplantı sonunda yazar, Kazak ve Türk okuyucuların kitabıyla ilgili sorularını yanıtladı. Etkinlik yazarın imza töreniyle devam etti. Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly konuklara plaket takdim etti.

Bu yazı Kardeş Kalemler dergisinin 179. sayısında yer almaktadır. Derginin bu sayısında yer alan tüm yazılara aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
Kardeş Kalemler 179. Sayı